OSTEOPATIA A GRYPA
14.jpg

Artykuł przetłumaczony dzięki uprzejmości autora Waltera McKone – światowej sławy specjalisty z zakresu filozofii osteopatii.

„W tym okresie Andrew Taylor Still nie tylko leczył zwykłe bóle głowy i sztywności karku (w XIX wieku – dop. autora). Epidemie poważnych chorób zakaźnych regularnie przemykały przez granice osadnicze tego okresu, a Still bez wahania mierzył się z tymi problemami. Używał technik manipulacyjnych w leczeniu przypadków zapalenia płuc, różyczki, duru brzusznego oraz często śmiertelnej, zakaźnej biegunki dzieci, zwanej dezynterią ”.

Andrew Weil, M.D., Harvard Medical School. Health and Healing, 1995.

Wprowadzenie

Z rosnącym zakłopotaniem wydaje się, że profesja osteopatyczna w USA i Wielkiej Brytanii musi zmierzyć się dziedzictwem swojej przeszłości. Sukcesy osteopatycznej przeszłości powoli wypływają na powierzchnie. Niestety z powodu braku „potwierdzonych naukowo” dowodów profesja osteopatyczna zaprzecza jakiejkolwiek wiedzy o tych sukcesach, po prostu lekceważąc osiągnięcia samych terapeutów, na których barkach budują swoją praktykę współcześni osteopaci. Jednym z takich zaprzeczeń jest właśnie leczenie grypy.

Podczas poszukiwań innych publikacji w ciągu ostatnich 15 lat natknąłem się na artykuły i publikacje dotyczące leczenia grypy. Nie mówię tutaj o jedynym, czy dwóch artykułach, może nawet o kilkuset na łamach czasopism osteopatycznych. Jeśli było tak wiele artykułów, dlaczego nikt nie wspominał o tym podczas szkolenia osteopatycznego i podczas ustawicznego rozwoju zawodowego? To, co odkryłem, jest fascynujące. To nie tak, że osteopaci nie znali leczenia grypy, ale do niedawna aktywnie zaprzeczali jakiejkolwiek wiedzy na ten temat.

W tym krótkim eseju / kompilacji postaram się wyjaśnić, w jaki sposób osteopaci radzili sobie, leczyli i ratowali życie tysięcy ludzi, szczególnie podczas pandemii 1918–1919, która zabrała szacunkowo 70 milionów osób na całym świecie. Odniosę się do starych i nowych dokumentów, podając odniesienia do materiałów źródłowych, które pozwolą ci samodzielnie zagłębić się w temat.

Pierwszymi zarejestrowanymi przypadkami byli żołnierze francuscy w okopach podczas I wojny światowej. Nie ma dowodów na to, że Hiszpanka, pomimo swojej nazwy, pochodzi z Hiszpanii. W kraju Basków nazywali ją francuską grypą. W Wielkiej Brytanii najwcześniejsze przypadki miały miejsce w Glasgow, a już w następnych miesiącach ponad 200 000 osób w całej Wielkiej Brytanii zmarło.

Co mówią gazety?

Ward (1937) przedstawił interesujące wprowadzenie do grypy, gdy napisał:

„Grypa jest uważana za ostatnią i największą niekontrolowaną zarazę, cały czas rzuca wyzwanie najlepszym wysiłkom szkoły osteopatycznej, która zbiera zasoby naukowe w celu jej zwalczania.

„Warto zauważyć, że słowo„ grypa ”zostało po raz pierwszy użyte przez Włochów w 1743 r, aby oznaczyć pewien wpływ(ang. Influenza pochodzi od słowa influence – oznaczającego wpływ – przyp. Tłum.), ponieważ sądzono wówczas, że choroba ta, znana dotychczas jako „katar epidemiczny ”, była spowodowana wpływem nieznanego pochodzenia, prawdopodobnie gwiazd, podczas gdy francuska grypa była znana jako la grippe od słowa agipper – atakować.

Być może zauważyłeś, że pierwszy akapit traktuje o grypie i praktyce osteopatycznej. Zagadnienie to wyjątkowo przykuło moją uwagę około dziesięciu lat temu, gdy poszukiwałem innych publikacji. Teraz postanowiłem pochylić nad problematyką osteopatii i grypy, aby raz na zawsze przybliżyć wielką rolę osteopatów w pandemii grypy w latach 1918–1919, zarówno dla społeczeństwa jak i współczesnego osteopaty.

W artykule The Journal of the American Osteopathic Association (JAOA), styczeń 1919 r., R. Kendrick Smith, D.O., Boston napisał:

„Współcześnie osteopatia znajduje się w szczytowym punkcie swoich możliwości. Potrzeba osteopatii nigdy nie była tak oczywista. Jednocześnie pojawiają się zagrożenia dla tej dziedziny, o wiele groźniejsze niż kiedykolwiek. Jednym z największych zagrożeń jest zbyt wolny rozwój zawodowej osteopatii, który uniemożliwi wykorzystanie tych możliwości. Opieszałość oznacza katastrofę dla naszej profesji.”

Ward kontynuował…

„Pandemia grypy sprawia, że mamy asa w rękawie. Nigdy w historii cywilizowanego świata nie było tak miażdżących dowodów niekompetencji w zawodzie lekarskim, jak jego rażąca niemożność sprostania obecnej sytuacji. Sprawę z tego zdaje sobie nie tylko środowisko medyczne. Zaufanie społeczne do lekarzy, również zatrzęsło się w posadach, a jego odbudowanie zajmie wiele lat. Sześć milionów zgonów w ciągu trzech miesięcy to cena płacona przez świat za niekompetencję głośno chwalonej współczesnej medycyny. Pół miliona amerykańskich istnień – to cena którą zapłacił ten kraj. Więcej niż wszystkich ofiar wojennych do tej pory”

Powyższe stwierdzenie odzwierciedla przekonanie panujące wśród lekarzy osteopatów, w trakcie i po epidemii, ukazujące ich stosunek do zawodu lekarza medycyny, wynikające z ich aroganckiego nastawienia i niechęci do połączenia sił z profesją osteopatyczną. Od tego czasu współczesna medycyna próbuje odzyskać szacunek. Dlaczego jedyna epidemia, którą nas straszą, to ta nad którą mają tak małą kontrolę – ptasia grypa? Programy telewizyjne, artykuły w gazetach i magazynach zalane są strachem przed epidemią ptasiej grypy. Tak, może jest ona już w drodze, ale mam wrażenie, że lekarze starają się nakreślić nieuniknioną olbrzymią katastrofę, aby prawdziwa nie wyglądała aż tak źle, jak ich przewidywania. W każdym razie ten esej i kompilacja dotyczy potencjału osteopatii, a nie klęski medycyny.

Artykuły opublikowane w JAOA (The Journal of the American Osteopathic Association) po epidemii nosiły tytuł „Doświadczenie z epidemią”. To właśnie wokół tych osobistych doświadczeń ujawnia się największy wkład w rzeczywistość praktyki klinicznej. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że osteopaci w Stanach Zjednoczonych mają pełne prawo do przepisywania leków i przeprowadzania operacji, tak jak robią to lekarze w Wielkiej Brytanii. Osteopaci w Stanach Zjednoczonych to lekarze i chirurdzy, którzy w ramach swoich studiów zostali nauczeni używania swoich rąk do pracy. Oto kilka streszczeń materiałów przesłanych do The Journal przez lekarzy.

„Jeśli chodzi o „grypę ”, chciałbym podzielić się moim doświadczeniem podczas minionej epidemii… Samodzielnie zajmowałem się 37 przypadkami „książkowej grypy”, pomijając wszystkie przypadki, które nie były tak oczywiste.”

„Wiek pacjentów wynosiłd 3 lat do 60 lat. Najwyższa gorączka w każdym przypadku, w którym uczestniczyłem od początku, wynosiła 103 stopnie (stopni Farenheita, czyli 39,4 stopnie Celsjusza – przyp. tłumacza); średni czas trwania gorączki wynosił 2,7 dni; średni czas trwania leczenia 4,5 dnia. Nie miałem przypadków zapalenia płuc. Jeden pacjent był w poważnym stanie, który nie pogorszył się i był on wolny od objawów w ciągu 24 godzin.”

„Wyniki, które uzyskałem, wywarły na ludziach bardzo silne wrażenie, że osteopatia jest leczeniem „grypy ”. Jedna osoba powiedziała mi, że doktor medycyny (lekarz) powiedział jej, że jeśli złapią „grypę” powinni zadzwonić do osteopaty. Bez wątpienia wielu kolegów z branży miało więcej pacjentów niż ja, a jeśli mieli dobre lub bardzo dobre wyniki, osteopatia zyskała wielu przyjaciół. ”

Geo. Moffett, D.O., Elizabeth, Ill. (JAOA, luty 1919).

„Miałem czterech pacjentów z zaawansowanym grypowym zapalenia płuc, którzy byli pod opieką lekarzy, zanim ich przejąłem; dwoje z nich zmarło.”

„Uważam, że ostatnia epidemia była sposobem na zwiększenie znaczenia osteopatii w mojej społeczności, o wiele bardziej niż cokolwiek innego, ponieważ wzywano mnie, abym leczył pacjentów z grypą, do wielu domów, w których nigdy wcześniej nie byłem.”

„Na zakończenie powiem, że jestem jedynym osteopatą w największym hrabstwie w Iowa”.

V. Andrews, D.O., Algona, Iowa. (JAOA, luty 1919)

„W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wyleczyliśmy 140 przypadków„ grypy ”. Nigdy wcześniej, w naszej szesnastoletniej praktyce nie wydarzyło się nic, co dało by nam tyle zaufania do osteopatii w ostrych przypadkach. Zapewniło nam to doświadczenie w dobrze poznanych infekcjach. Zawsze uważaliśmy, że całe ciało ma cudowną moc regeneracyjną, jeśli jest pod wpływem właściwych manipulacji osteopatycznych”.

H. Cosner, D.O., Dayton, O. (JAOA, luty 1919)

„Miałem 186 zdiagnozowanych przypadków„ grypy”. Tylko jeden zgon(w wyniku apopleksji). W mojej społeczności pojawiły się tylko trzy zgony z powodu „grypy” i wszystkie leczone przez lekarzy medycyny. Społeczność nieustannie woła o dalsze leczenie osteopatyczne. Zrobiło to wrażenie na społeczności, którego nie da się zapomnieć.

„Bardziej niż czegokolwiek potrzebujemy publicznego wykładu na temat osteopatii dwa razy w roku w siedzibie powiatu. Ludzie są głodni, aby wiedzieć, jak najlepiej utrzymać zdrowie, a gdybym mógł to zrobić, osteopatia na zawsze rozkwitłaby w tej społeczności. Osteopatia jest głównym tematem zgromadzeń w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. ”

L. Fetzer, D. O., Dalton, Mo. (JAOA, March, 1919)

„W mojej praktyce leczyliśmy ponad 150 przypadków, które wykazały wyraźne objawy grypy, a nasza śmiertelność do tej pory wynosi zero”

M. Bush, D. O., Jersey City, N. J. (JAOA, marzec 1919)

„Stuprocentowa skuteczność jest jedynym terminem, który prawidłowo opisuje osteopatię jako racjonalną i niezawodną terapię do powszechnego zastosowania w przypadku hiszpanki lub innego rodzaju grypy.

„Do tej pory miałem osiemdziesiąt siedem przypadków tej szczególnej choroby bez żadnego zgonu; bez zapalenia płuc lub jakichkolwiek innych powikłań. Nie ma w tej okolicy lekarza medycyny z takim zapisem, a „droga publiczność” dowiaduje się czegoś o wartości osteopatii porównywanej ze starożytnymi metodami medycznymi w opiece nad naprawdę poważnymi i niebezpiecznymi chorobami ”.

James A. Cozart, D. O., Canonsburg, PA. (JAOA, marzec 1919)

„Podsumowując, powiem, że osteopatia wywarła wspaniałe wrażenie na społeczności. Troje z nas tutaj, dr Yoder i dr Olmstead, również ogłosiło wielki sukces. Chcę zwrócić uwagę na to, że zmarli pacjenci byli nafaszerowani medykamentami, mogli jeść do woli (co samo w sobie jest trucizną) lub nie stosowali się do instrukcji. Miałem pięć pacjentek z „grypą” podczas ciąży i wszystkie wyzdrowiały. ”

L. Burnard, D. O., York, Neb. (JAOA, kwiecień 1919)

„Miałem 150 dobrze zdiagnozowanych przypadków„ grypy ”. Przeprowadzałem dwa zabiegi dziennie przez trzy dni… Zrobiło to ogromne wrażenie na społeczeństwie i przyniosło mi więcej pacjentów niż byłem w stanie przyjąć ”.

B. Linville, D. O. Middletown, O. (JAOA, kwiecień 1919)

The Journal z 1919 r. do dziś publikuje doświadczenia lekarzy osteopatów w Stanach Zjednoczonych.

„Trwający dwa lata wybuch epidemii grypy, który miał miejsce w latach 1918–1919, był światową epidemią. Według pierwotnych szacunków liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 21 milionów, co stanowi 1% światowej populacji w tym czasie. Kilka ostatnich szacunków podaje liczbę ofiar śmiertelnych na 30 milionów.

W Stanach Zjednoczonych ponad 28% populacji zostało zarażonych. W amerykańskich szpitalach wojskowych wskaźnik umieralności wynosił średnio 36%, podczas gdy śmiertelność w amerykańskich szpitalach medycznych wynosiła od 30% do 40%, z wyjątkiem 68% w szpitalach medycznych w Nowym Jorku.”

Osteopatyczna profesja medyczna miała wówczas niewiele szpitali, ale Amerykańska Szkoła Osteopatii, obecnie Kirksville College of Osteopathic Medicine A. T. Still University of Health Sciences, w Kirksville, Mo, skontaktowała się ze wszystkimi swoimi absolwentami. Wysiłek ten zaowocował 2445 osteopatami, którzy podjęli leczenie 110 122 pacjentów z grypą – śmiertelność wyniosła 0,25%. Jeden z niewielu osteopatycznych szpitali medycznych, 400-osobowy Massachusetts Osteopathic Hospital, w Bostonie, również zgłosił śmiertelność na poziomie 0,25% w tym okresie.

Skąd ta różnica? Objawowe leczenie pacjentów z grypą składało się z syropu na kaszel i aspiryny, i traktowało gorączkę jako objaw, a nie jako reakcję organizmu na infekcję. Jak stwierdził Andrew Taylor Still, MD, DO w swojej autobiografii: „Gorączka jest naturalnym i potężnym lekarstwem”.

Natomiast osteopatyczne leczenie medyczne dla pacjentów z grypą również składało się z syropu na kaszel, tak, ale także z łagodnego OMT (osteopatycznego leczenia manipulacyjnego), co spowodowało dramatyczną różnicę w śmiertelności. Thomas L. Northup, DO, poinformował, że ten sam sposób leczenia jest skuteczny u pacjentów z zapaleniem płuc. ”

Harold I. Magoun, Jr, D.O., More About the Use of OMT (Osteopathic Manipulative Treatment) During Influenza Epidemics, JAOA, Oct. 2004

„Obecnie dostępne szczepionki przeciw grypie, które są modyfikowane co roku w celu dopasowania do szczepów wirusa, o których wiadomo, że występują wśród ludzi na całym świecie, prawdopodobnie nie wpłyną na rozpowszechnianie wirusa pandemicznego ”, twierdzi Tommy G. Thompson, sekretarz Departamentu Zdrowia. Każdego roku dostępne szczepionki przeciw grypie są modyfikowane w celu dopasowania do szczepów wirusa, o których wiadomo, że istnieją w obiegu pośród ludzi na całym świecie. Niepokojące jest to, że takie szczepy prawdopodobnie będą nieskuteczne przeciwko wirusowi pandemii. Najważniejszy jest jednak czas potrzebny na wyprodukowanie szczepionki przeciwko nowemu szczepowi wirusa, być może stworzonemu przez geny szczepu ptasiej grypy A (H5NI) łączące się z genami ludzkiego szczepu grypy.

„Mamy precedens w naszej historii – sukces osteopatycznego leczenia chorych na grypę podczas pandemii w 1918 r. W artykule, pierwszym przyjętym i przeczytanym przed konwencją medyczną „starej szkoły ”, dr R. Kendrick Smith, DO, przedstawił statystyki pokazujące „osteopatyczny podbój choroby, w której zawiodła medycyna.

„Dr Smith poinformował, że śmiertelność wśród 110 120 pacjentów z grypą, leczonych przez 2445 członków, którzy zgłosili „uwierzytelnione szczegółowe opisy przypadków ”do American Osteopathic Association, wyniosła 0,25%. Śmiertelność z powodu grypy u pacjentów otrzymujących tradycyjną opiekę medyczną oszacowano jednak ultrakonserwatywnie na 5–6%. Wśród pacjentów z zapaleniem płuc leczonych medycznie śmiertelność oszacowano na 33%, a w niektórych dużych ośrodkach nawet na 68–78%. Śmiertelność z powodu zapalenia płuc wśród 6258 pacjentów objętych opieką przez lekarzy osteopatycznych wyniosła 10%. ”

Gilbert E. D’Alonzo, Jr, DO, AOA Editor in Chief, Influenza Epidemic or Pandemic? Time to Roll Up Sleeves, Vaccinate Patients, and Hone Osteopathic Manipulative Skills. JAOA, Sept. 2004.

„Lekcje wyciągnięte działania profesji lekarzy osteopatii w wyniku pandemii z lat 1917–1918 mogą okazać się przydatne, jeśli (lub kiedy) nastąpi nowa pandemia grypy. Jako redaktor naczelny AOA, Gilbert E. D’Alonzo, Jr, DO, zauważył w swoim artykule wstępnym z 2004 r. „Epidemia grypy czy pandemia? Czas na podwinięcie rękawów, zaszczepienie pacjentów i doskonalenie osteopatycznych umiejętności manipulacyjnych ”, chorzy na grypę leczeni osteopatycznie w latach 1917–1918 mieli śmiertelność 0,25% w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą 6% (i 10% dla pacjentów z zapaleniem płuc, w porównaniu z 33% do 75% dla średniej krajowej).

„W 1918 r. C.P. McConnell, DO, poinformował, że najskuteczniejsze leczenie podczas pandemii grypy podejmowane było na początku objawów (w ciągu pierwszych 24 godzin) i polegało na starannym rozluźnieniu mięśni oraz, co najważniejsze, rozluźnieniu głębokich i rozległych skurczów mięśni głębokich kręgosłupa i mobilizacji kręgosłupa. Te zabiegi były powtarzane dwa lub trzy razy na początku infekcji, wraz z tradycyjnymi środkami wspomagającymi, takimi jak nawodnienie. Podczas późniejszych epidemii grypy, takich jak wybuchy w latach 1928–1929 i 1936–1937, do tego zalecanego protokołu leczenia dodano różne zabiegi pompy limfatycznej oraz przyłożono większą uwagę na odcinek szyjny i górny odcinek kręgosłupa piersiowego. Te zabiegi, dostosowane do potrzeb każdego pacjenta, były najczęściej stosowanymi osteopatycznymi procedurami medycznymi podczas epidemii ”.

Michael M. Patterson, The Coming Influenza Pandemic: Lessons From the Past for the Future. JAOA, listopad 2005

„Ofiary najgroźniejszej pandemii grypy w historii zostały zmarły, gdy ich organizmy, jako mechanizm obronny, wywołały niekontrolowaną reakcję immunologiczną, twierdzą naukowcy. Płuca pacjenta szybko zajęły się stanem zapalnym i wypełniły krwią i innymi płynami, które ostatecznie je zatopiły.”

„W najnowszym eksperymencie naukowcy wykorzystali zrekonstruowanego wirusa do zarażenia makaków. Odkryli, że nadmierna reakcja układu odpornościowego zniszczyła płuca małpy w ciągu tygodni.

„Naukowcy uważają, że wirus z 1918 r. miał taki sam wpływ na ludzi. „Zaskoczyło mnie to, że to było tak okropne”. Michael Katze, mikrobiolog z University of Washington w Seattle, który wziął udział w badaniach, powiedział, że to aktywność systemu immunologicznego była sprawcą pogorszenia się stanu ich zdrowia. „To łamie paradygmat myślenia o reakcji układu odpornościowego nosiciela jako o reakcji czysto obronnej”.

To może wyjaśniać, dlaczego wirus grypy z 1918 r. zabił tylu zdrowych dorosłych w wieku 20 i 30 lat; tradycyjna grypa dotyka głównie niemowląt, osób starszych lub chorych”.

Alok Jha, Scientists reveal how world’s worst flu killed 50m. The Guardian, Thursday January 18 1007, p.9.

Wydaje się, że profesja osteopatyczna zaprzecza swojej przeszłości, teraźniejszości i potencjalnej przyszłości. Jak to możliwe i dlaczego jest to ignorowane?

Pierwszym odkrywcą „systemu naturalnej odporności” był dr Andrew Taylor Still, M. D., chirurg amerykańskiej wojny domowej w drugiej połowie XIX wieku w Ameryce Północnej. Należy zauważyć że jego odkrycie było „systemem naturalnej odporności”, a nie leczeniem bólu pleców, łokcia tenisisty lub innych problemów z mięśniami i stawami. Ten system naturalnej odporności istniał przed Louisem Pasteur i innymi naukowcami medycznymi.

Jak osteopaci leczyli grypę?

Zanim zrozumiemy, jak osteopaci leczyli grypę, należy wyjaśnić kilka faktów i niejasności.

Na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych osteopaci nie pracowali w taki sam sposób, jak obecnie. Byli prawdziwymi lekarzami( ang. physicians od physiologyfizjologia przyp. tłumacza), co oznacza powrót do normalności. Jak wspomniałem, leki i chirurgia, w połączeniu z odżywianiem i ćwiczeniami, były częścią praktyki osteopatów walczących z chorobami. Z biegiem lat manipulacja osteopatyczna zmieniła się z podejścia chirurgicznego, w którym leczyłeś to, co znalazłeś na podstawie anatomii pacjenta, do uczenia się technik i procedur przed spotkaniem z pacjentem, a następnie ich stosowania. Jaka jest różnica? W pierwszym przypadku osteopata oceniałby sytuacje, nigdy nie powtarzając dwukrotnie tego samego podejścia. W drugim przypadku uczy się techniki naśladując działania innego osteopaty. Następnie stosuje tę technikę u pacjenta. Nie jest to dostosowane do pacjenta i jest nieskuteczne w przypadku indywidualnego problemu.

Współczesna manipulacja osteopatyczna podobna jest do chodzenia na trening piłkarski, uczenia się ćwiczeń, a następnie próby powtarzania ćwiczeń dokładnie w taki sam sposób, w jaki nauczyłeś podczas treningu. Efektem końcowym jest nuda i brak zabawy

Celem manipulacji jest poprawa krążenia (krwi i limfy) do i z narządów, ruchu stawów i mięśni, a właściwie wszystkich tkanek.

Głównym mitem na tematy grypy(lub jakiejkolwiek infekcji) jest założenie, że wirus powoduje objawy pocenia się, bólu głowy, bólu gardła i przytłaczającej chęci położenia się. Nie jest. Ludzie mogą być nosicielami wirusa bez niepożądanych skutków.

W skrócie wydaje się, że dzieje się tak:

 • Z różnych powodów błona śluzowa górnych dróg oddechowych ulega osłabieniu i rozpoczyna się względne zakwaszenie. Zwykle zaburzenia strukturalne (staw, mięśnie, krążenie, zaopatrzenie nerwów itp.) od stresu, złego odżywiania czy dysonansu poznawczego, wymieniając tylko kilka.
 • Wirus „wchodzi” do osoby.
 • Wirus „osiada” głównie w okolicy nosa i gardła.
 • Wirus dostaje się do komórek nabłonkowych (EC): komórek wyściełających nos i gardło.
 • Wirus zabija EC przez zaburzenie RNA.
 • EC umierają.
 • Nagromadzenie martwych EC prowadzi do odpowiedzi układu odpornościowego w celu usunięcia martwych i umierających komórek.
 • Białe krwinki są wytwarzane w węzłach chłonnych w ciele. Dlatego węzły chłonne puchną, wytwarzając więcej białych krwinek.
 • Jest to tak zwana odpowiedź zapalna.
 • Twoja naturalna reakcja na codzienne obumieranie komórek jest niska, więc węzły nie puchną.
 • Wchodzisz w szok i stres związany z poceniem się, dreszczami, sztywnością i bólem głowy. Jest tak, ponieważ całe ciało staje się toksyczne z powodu gromadzenia się i krążenia martwych komórek, a następnie reakcji organizmu ukierunkowanej na ich zniszczenie.
 • Jest to znane jako burza cytokin
 • Tak więc grypa jest odpowiedzią organizmu na gromadzenie się martwych komórek wywołanych przez wirusa; nie na sam wirus.

Osteopata pomaga utrzymać krążenie i i ruch białych krwinek w jak najlepszej formie, aby poradziły sobie z szybkim nagromadzeniem martwych EC. Tak długo, jak martwe komórki nabłonka są usuwane w takim tempie, że twoje ciało czuje się komfortowo, nie będziesz wykazywać oznak grypy.

Jak to osiągnąć?

Najważniejszym aspektem jest znajomość anatomii. Jeśli lekarz nie zna anatomii, nie jest w stanie zrozumieć, co ma robić. Głównym organizatorem funkcji krążenia jest część układu nerwowego zwana autonomicznym układem nerwowym. Jego składową jest współczulny układ nerwowy. Nazywano go sympatycznym, ponieważ współgra z Tobą w twoim otoczeniu Ta część układu nerwowego powoduje, że się rumienisz i że „rośniesz latem i kurczysz się zimą”.

Osteopata umie wyczuwać ruch i przeszkody w funkcjonowaniu współczulnego układu nerwowego. Ma to ogromne znaczenie w leczeniu grypy.

Dodatkowo, ponieważ ciało przechodzi w stan szoku i stresu, występuje nadprodukcja adrenaliny. To właśnie nadprodukcja adrenaliny powoduje sztywność mięśni i szybko powoduje zmęczenie i wyczerpanie. Adrenalina przenosi krążenie do mięśni, z dala od ważnych narządów, wątroby, nerek itp. W skrajnych przypadkach narządy zatrzymują się z powodu słabego krążenia i nadmiaru toksyn z martwych komórek, a osoba umiera. Młodzi dorośli produkują więcej komórek odpornościowych i adrenaliny niż niemowlęta i osoby starsze; była to cecha pandemii z lat 1918–1919.

„… ta epidemia była w dużej mierze chorobą młodego dorosłego. Towarzystwa ubezpieczeń na życie zgłaszały zgony z tej przyczyny u osób w wieku średnio trzydziestu trzech lat, w porównaniu do wieku od pięćdziesięciu pięciu do sześćdziesięciu lat z przyczyn ogólnych. ”

H. L. Chiles, D.O., A New Survey of Public Health, (JAOA, Jan. 1919.)

„Fizjologiczny obraz grypy koncentruje się wokół jednego z najmniejszych, ale najważniejszych i najciekawszych narządów ciała – nadnercza. … Jego nerwy pochodzą głównie z jedenastego segmentu kręgosłupa piersiowego, tuż powyżej linii talii. Właśnie dlatego pierwszym objawem tej choroby są zwykle ból pleców w tym obszarze… U kobiet istotnie ważniejszy jest gruczoł współtowarzyszący, jakim jest przysadka mózgowa. Zauważysz wyraźną różnicę w „grypie” u mężczyzn w porównaniu z kobietami. ”

E. E. Tucker, D. O., New Yorkk, N. Y. Spanish Influenza – What and Why? (JAOA, luty 1919.)

Osteopata musi dosłownie „zdekompresować system”. Leczenie ma na celu zmniejszenie przeszkód w krążeniu, wywołanych przez napięte mięśnie, żebra, które się nie ruszają, narządy (śledziona), które nie pompują, wiązki nerwowe (współczulny układ nerwowy), które wymagają rozciągania, i kanały odpornościowe (limfatyczne), które wymagają odblokowania. Wszystko to dzieje się na raz podczas leczenia, a leczenie powinno odbywać się dwa do trzech razy w ciągu dwóch do trzech dni.

Czy wirus został usunięty? Nie. Ale przyczyna objawów jest zmniejszona, a przyczyna dalszego namnażania się wirusa, powodująca supresję immunologiczną, jest również drastycznie zmniejszona. Manipulacje osteopatyczne przywrócą cię do życia i nie ma śladu tego dwutygodniowego zmęczenia, które przeżywa większość z nas po zakończeniu kryzysu. Pomyśl o konsekwencjach dla miejsca pracy i świata biznesu.

Jak napisał Ward (1937): „Opóźniając zjadliwość organizmów inwazyjnych, odpowiednie leczenie osteopatyczne zmniejsza częstość powikłań i zmniejsza w tych przypadkach śmiertelność”.

W XIX wieku nazywano osteopatów „bezkrwawymi chirurgami” i „bojownikami gorączki”, zwłaszcza podczas pandemii w latach 1918–1919. Osteopaci mają za sobą historię i umiejętność wniesienia znaczącego wkładu w zmniejszenie liczby zgonów podczas epidemii, pandemii lub pojedynczych przypadków grypy.

Bibliografia:

Chiles, H. L. (1919) A New Survey of Public Health. Editorial in The Journal of the American Osteopathic Association, January. p.227-230.

D’Alonzo, G. E. (2004) Influenza Epidemic or Pandemic? Time to Roll Up Sleeves, Vaccinate Patients, and Hone Osteopathic Manipulative Skills. The Journal of the American Osteopathic Association, September, Vol. 104, no.9, p. 370-371.

Magoun, H. I. (2004) More About the Use of OMT During Influenza Epidemics. The Journal of the American Osteopathic Association, October, Vol. 104, no. 10, p.406-407.

Patterson, M. M. (2005) The Coming Influenza Pandemic: Lessons From the Past for the Future. The Journal of the American Osteopathic Association, November, Vol. 105, no. 11. p.498-500

Tucker, E. E. (1919) Spanish Influenza – What and Why? The Journal of the American Osteopathic Association, February, p.270-273.

Ward, Edward A. (1937) Influenza and Its Osteopathic Management. The Journal of the American Osteopathic Association, Vol. 37, no. 1, p.3-6.

© Walter Llewellyn McKone, DO, 2007. Updated 30 September 2017.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl